✅ Chcete se na něco zeptat ??? Neváhejte a napište nám na kontaktní formulář nebo dole na chatu ✅
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Praktické rady
 4. ZIPPO zapalovač a jeho údržba
15.11.2021
Praktické rady

ZIPPO zapalovač a jeho údržba

Údržba benzínového zapalovače:

 1. Plnění zapalovače palivem 
 2. Výměna škrtacího kamínku 
 3. Výměna knotu

 

1.Plnění zapalovače palivem

Vyjměte insert (vnitřek zapalovače) z pouzdra a otočte jej vzhůru nohama. Zvedněte bílou plstěnou podložku, která těsní spodní část zapalovače. V palivové komoře uvidíte výplňový materiál podobný vatě. Výplňový materiál nasyťte palivem. Jakmile se absorpce paliva začne viditelně zpomalovat, přestaňte. Zapalovač nikdy nepřeplňujte! Nyní vložte insert zpět do schránky. Počkejte několik sekund, než se palivo dostane ke knotu.

Pokud se Vám nedopatřením podaří zapalovač přelít, zapalovač nedávejte do kapes. Přebytečné palivo otřete utěrkou a počkejte, až se zbytek paliva odpaří. Před použitím zapalovače se přesvědčte, že nádoba s palivem je bezpečně uzavřena a palivo není rozlité v okolí. Pro jistotu si také umyjte ruce vodou, aby se zabránilo možnosti vznícení paliva na kůži.

POZOR: Palivo může dráždit pokožku, pokud se jím potřísníte, doporučujeme zasaženou oblast omýt vodou a namazat pleťovým krémem. Přetrvává-li podráždění, vyhledejte odbornou pomoc.

2.Výměna škrtacího kamínku

Pokud se škrtací kolečko vašeho Zippo zapalovače volně protáčí, nebo se naopak zasekává, je to znamení, že je nutné ihned vyměnit škrtací kamínek za nový a to dříve, než se starý kamínek mezi kolečkem a zapalovačem vzpříčí a trvale zasekne, nebo než zapalovač zkrátka přestane škrtat v tu nejméně vhodnou chvíli.

Vyjměte insert (vnitřek zapalovače) z pouzdra a otočte jej vzhůru nohama. Na spodní straně uvidíte šroub. Uvolněte jej (např. hranou víčka zapalovače) a pomalu vyjměte ven. Na konci šroubu je připojena pružinka, která přitláčí škrtací kamínek ke kolečku. Vysypte kamínek z insertu. Do otvoru vložte nový kamínek a lehce zasuňte zpět šroubek s pružinou a utáhněte jej.

Vložte insert zpět do schránky. Nyní můžete vyzkoušet, zda nový kamínek dobře škrtá. Pokud kolečko nadměrně drhne, vyjměte insert a šroub trochu povolte. Vložte insert zpět do schránky a zkuste znovu škrtnout.

S originálním Zippo zapalovačem doporučujeme používat vždy výhradně originální Zippo příslušenství.

3.Výměna knotu

Pokud je knot Vašeho zapalovače již černý a Váš zapalovač špatně hoří, přestože je rádně naplněn, může být nutné upravit nebo vyměnit jeho knot.

Pokud je v zapalovači dostatečné množství knotu (cca 5cm) můžete uchopit ohořelou část kleštěmi a opatrně jej povytáhnout směrem ven. Jakmile bude vidět čistý bílý knot, ohořelou část odstřihněte ostrými nůžkami zhruba na úrovni horního okraje škrtacího kolečka. Dejte pozor, ať se při zastřihování knot neroztřepí, příp. nevytáhne nad komínek – plamen by byl zbytečně vysoký a zapalovač by měl nadměrnou spotřebu. Knot v komínku narovnejte.

Může se stát, že bude nutné výšku knotu snížit, nebo knot úplně vyměnit. Vyjměte insert (vnitřek zapalovače) z pouzdra a otočte jej vzhůru nohama. Na spodní straně uvidíte šroub. Uvolněte jej a pomalu vyjměte ven. Na konci šroubu je připojena pružinka, která přitláčí škrtací kamínek ke kolečku. Vysypte kamínek z insertu. Tyto díly opatrně uložte na bezpečné místo. Vyjměte bílou plstěnou podložku, která těsní spodní část zapalovače. V palivové komoře uvidíte výplňový materiál podobný vatě, vyjměte jej ven. Vytáhněte pinzetou nebo kleštěmi zbytek knotu. Přes komínek zapalovače navlékněte nový knot a pinzetou přes palivovou komoru nastavte jeho výšku.

Napěchujte výplňový materiál zpět do zapalovače tak, aby knot v maximální možné míře procházel celou palivovou komorou mezi jednotlivými kousky výplně (není vhodné napěchovat do komory nejdříve knot a potom výplň – palivo nebude do knotu optimálně vzlínat). Na dno zapalovače přidejte plstěnou podložku. Do otvoru vložte kamínek a lehce zasuňte zpět šroubek s pružinou a utáhněte jej. Naplňte insert palivem a vložte jej zpět do schránky.

 

 

 

 

 

ZIPPO OHŘÍVAČ RUKOU

Jsou nové ohřívače rukou naplněny palivem?

Ne, všechny ohřívače jsou dodávány bez paliva. Palivo je nutné do ohřívače doplnit bezprostředně před použitím. Součástí balení je ohřívač vč. katalytického hořáku, textilní pouzdro a dávkovač paliva.

Jak spustím ohřívač rukou?

Ujistěte se, že je ohřívač naplněn palivem. Sejměte víčko ohřívače a zahřívejte katalytický hořák ohřívače plamenem zapalovače 20-30 sekund (nezáleží, jestli použijete Zippo zapalovač nebo jiný typ zapalovače). Věnujte prosím zvýšenou pozornost této činnosti, abyste předešli popálení či požáru. Jakmile katalytický hořák začne žhnout (projeví se občasným růžovo-oranžovým světélkováním v šeru), nasaďte zpět víčko ohřívače a nechte jej cca 1-2 minuty rozehřát, poté jej vložte do přiloženého textilního pouzdra. Ohřívač musí být vždy uložen v textilním pouzdře, jinak se bude přehřívat! Ohřívač nyní bude vyzařovat příjemné teplo bez plamene a splodin po dobu až 12ti hodin.

Lze ohřívání přerušit?

Vzhledem k možnému zranění zásadně nedoporučujeme pokoušet se sahat na katalytický hořák v průběhu ohřívání. Ohřívač ponechte v textilním pouzdře a odložte jej na bezpečné místo, kde po spotřebování dávky paliva vychladne.

Jak se plní ohřívač rukou?

Sejměte víčko ohřívače. Z těla ohřívače sejměte katalytický hořák. Pomocí přiloženého dávkovače vlejte požadované množství paliva. Nikdy neprolévejte palivo přes katalytický hořák, mohlo by dojít k jeho znehodnocení. Nasaďte zpět katalytický hořák a přesvědčte se, že pevně přiléhá. Poté postupujte podle návodu na spuštění ohřívače.

Nemám k dispozici odměrku, kolik paliva mám do ohřívače nalít?

Jedna dávka představuje přibližně 20ml originálního Zippo benzínu do zapalovačů.

Vydrží palivo v ohřívači, pokud jej po naplnění nepoužiji?

Ne. Zippo benzín je těkavá látka, která se po čase samovolně odpaří. Ohřívač plňte vždy bezprostředně před použitím.

Jak dlouho ohřívač vydrží hřát na jednu dávku paliva?

Dle přiloženého dávkovače vystačí jedna plná dávka paliva přibližně na 12 hodin, poloviční dávka asi na 6 hodin. Tyto hodnoty jsou orientační a mohou se mírně lišit.

Jaké palivo mohu použít?

V souvislosti s ohřívačem rukou využívejte výhradně originální Zippo benzín do zapalovačů. Ohřívač je konstruován na přesné složení originálního Zippo benzínu, které je výrazně odlišné od složení běžných technických benzínů. Použití paliva jiné značky by mohlo neočekávaně změnit funkčnost ohřívače. Originální Zippo benzín navíc nezapáchá a je dermatologicky šetrnější.

Potřebuje ohřívač přístup vzduchu?

Ano, ohřívač potřebuje kyslík, aby správně fungoval. Přiložené textilní pouzdro reguluje přístup kyslíku a brání možnému přehřátí ohřívače.

Co dělat, když se ohřívač zahřívá málo, nebo vůbec?

Opatrně zkontrolujte katalytický hořák, jestli je správně nasazen a přiléhá k ohřívači, případně se jej pokuste znovu zahřát zapalovačem. Dávejte pozor, hořák může být velmi horký. Ujistěte se, že je v ohřívači dostatek paliva, případně je doplňte. Pokud po naplnění ohřívač ihned nepoužijete, palivo se po čase může samovolně odpařit. Je rovněž možné, že katalytický hořák je na konci životnosti. Katalytický hořák je spotřební zboží a je nutno jej vyměnit po cca 70-ti použitích.

Katalytický hořák vypadá ohořele a drolí se, má to vliv na funkčnost?

Ano, pokud je hořák ohořelý nebo jakkoliv poškozený, bude snížena jeho účinnost. Hořák nikdy neprolévejte palivem. Platinová vložka hořáku po zahřátí reaguje pouze s výpary, které se uvolňují z ohřívače a nikdy by neměla hořet plamenem. Životnost hořáku je cca 70 cyklů, poté je nutno katalytický hořák vyměnit.

Je možno použít ohřívač opakovaně?

Ano, životnost ohřívače je přibližně 70 cyklů, poté je nutno vyměnit katalytický hořák. Vnitřek ohřívače nepodléhá opotřebení, je-li využíván v souladu s návodem k použití.

Vztahuje se na ohřívač doživotní záruka?

Ne, doživotní záruka poskytovaná výrobcem se vztahuje pouze na funkčnost benzínových zapalovačů Zippo a plynových zapalovačů Zippo BLU. Na ohřívač rukou se vztahuje záruka v rozsahu daném zákonem na ochranu spotřebitele a souvisejícími předpisy.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nenechte si uniknout naše AKCE & SLEVY
Newsletter o akcích a novinkách ohledně namornicketricko.cz bude zasílán na Váš uvedený email :-)
NAŠE PŘEDNOSTI:
 • Zákazník je u nás na prvním místě !
 • Rychle dodání, odesíláme do 24h
 • Doprava od 3 500 Kč zdarma
 • Věrnostní program pro stálé zákazníky
 • 14 dní garance vrácení peněz

Kontakty:
Logo
Zákaznická podpora - armyshop
Po-Pá: 10-16h
Všechna práva vyhrazena © 2012-2022 Námořnickétričko.cz 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz